Cestování se psem

 
 
 Pokud se chystáte se svým psem(ale třeba i s kočkou či fretkou) do zahraničí,musíte se postarat,aby vaše zvíře mělo potřebné dokumenty.Cestování mimo území České republiky je možné pouze s platným pasem a zvíře musí být označeno mikročipem,který splňuje mezinárodní ISO normy.Dalším základním požadavkem je platné očkování proti vzteklině zaznamenané do pasu.Vakcinace se provádí od stáří 3 měsíců.Pas pro vašeho psa i označení mikročipem je možné získat u soukromého veterinárního lékaře,který disponuje pověřením pro vydávání pasů. Cestování v rámci EU je relativně bez dalších omezení.

Některé státy(např.Británie,Irsko,Malta,Finsko)navíc požadují,aby byli vaši miláčci před vstupem ošetřeni proti echinokokóze(tasemnici). Většina zemí mimo EU vyžaduje ještě potvrzení od soukromého veterináře o tom,že je zvíře zdrávo a některé ještě potvrzení od Krajské veterinární správy o příznivé nákazové situaci(tzv.kulaté razítko).Každá země,

i ta,přes kterou jen projíždíte,může mít odlišné požadavky.

Proto je vhodné před cestou navštívit internetové stránky Státní veterinární správy - www.svscr.cz. Zde zjistíte potřebné a aktuální informace.

Na každou cestu do zahraničí je důležité se předem připravit.Cestovat by měla jen zvířata zdravá.Pokud vaše zvíře trpí nějakou chronickou chorobou, je vhodné navštívit veterinárního lékaře a zkonzultovat vaše rozhodnutí vzít vašeho miláčka s sebou.Před delší cestou je vhodné nechat si vyšetřit i zdánlivě zdravé zvíře.Můžete tím předejít případným zdravotním problémům,které se v zahraničí někdy komplikovaně řeší.V některých zemích se vyskytují u nás neznámé nemoci.Většina je parazitárního nebo bakteriálního původu a je přenášena komáry,klíšťaty nebo muchničkami.

Největší výskyt je v zemích ležících okolo Středozemního moře a dále na jih. Při cestě do výše zmíněných zemí je proto vhodné používat vhodná antiparazitika a přípravky s prokazatelným repelentním účinkem.Vhodné je jejich použití týden před cestou a opakovaná aplikace po návratu.Nakupte si na celou dobu pobytu krmivo, na které je váš pes zvyklý.Náhlá změna typu potravy může způsobit vašemu svěřenci zažívací potíže.Ve vysokých teplotách dbejte o vhodný pitný režim,nenechávejte psa dlouho na přímém slunci a v uzavřeném autě.Mořská voda může u citlivých zvířat způsobit podráždění kůže.Po koupeli je důležité psa osprchovat ve sladké vodě.Je vhodné mazat tlapky ochranným krémem.Na pláži dbejte na to,aby váš pes neobtěžoval ostatní rekreanty.Některým lidem nemusí být přítomnost vašeho miláčka příjemná a někdo se psů opravdu bojí.Proto doporučuji vyhledat raději méně frekventované místo,kde si rekreaci vy i váš pes v klidu užijete.Na dovolenou je vhodné brát pouze zvířata, kterým nepůsobí cestování potíže.Ačkoliv existuje přípravek na omezení nevolnosti v autě,dlouhá cesta a změna prostředí může být pro citlivého jedince silně stresující.Takové zvíře je lépe nechat v péči příbuzných ,nebo u dobrých známých,kteří se o ně v době vaší nepřítomnosti dobře postarají.

Jestliže dodržíte výše uvedené zásady a rozumně zvážíte všechny okolnosti,může být dovolená strávená s vaším miláčkem velice příjemným zážitkem pro vás i pro vašeho psa.

Publikováno v Jihlavských listech