Nemoci uší

  
 

 

Nemoci uší patří k jednomu z nejčastějších zdravotní problémů u psů.Jsou časté také u koček.

Příčin onemocnění může být velmi mnoho.Je nutné si uvědomit,že ucho je složeno ze tří částí- zevní ,střední a vnitřní.Nejčastěji se vyskytuje zánět zevního zvukovodu.

Důležitým faktorem pro vznik potíží je tvar ušního boltce a zvukovodu.Psi se sklopenýma ušima trpí záněty častěji než ti ,kteří je mají vzpřímené.Omezení cirkulace vzduchu a tím způsobená vyšší vlhkost snižují obrannou schopnost kůže a dochází k přemnožení kvasinek a bakterií.Typickým příkladem je např.kokršpaněl. Podobný vliv má i nadměrné osrstění vnitřní strany boltce,kterým trpí zvláště malá plemena psů,např.pudli.Dalším predisponovaným plemenem je např.německý ovčák, kde se často vyskytuje úzký a dlouhý zvukovod.

Další příčinou problémů je proniknutí vody do zvukovodu při koupání,plavání nebo i procházka ve vysoké trávě za deště.Také používání nevhodných čistících přípravků dokáže porušit přirozenou mikroflóru a způsobit potíže.Mezi dalšími původci onemocnění uší můžou být parazité(svrab,trudník,sametka),alergické reakce na pyl,krmivo,léky atd.Častou a dost zásadní příčinou bývá cizí těleso ,které se do ucha dostane při pobytu v přírodě.Nejčastěji to bývají osiny trav,zbytky rostlin,jehličí atd.Opatrnosti je třeba dbát i při čištění uší.Ve zvukovodu mohou uvíznout i zbytky vaty,tampónů a smotky chlupů.Závažným a vleklým průběhem se projevují i některá onemocnění způsobující oslabení imunity.

Příznaky onemocnění uší se projevují nejčastěji třepáním hlavou, škrábáním v okolí ušní báze nebo boltce samotného.Vnitřní strana ucha bývá zarudlá,někdy se vyskytuje zvýšená tvorba ušního mazu,který bývá vodnatý,žlutý až tmavohnědý.Ucho bývá citlivé na dotek. V pokročilém stádiu může zvíře nosit hlavu na stranu a vykazovat celkové příznaky poruchy rovnováhy.

Onemocněním a zánětům uší lze částečně předcházet .Majitel by měl uši preventivně 1x za

2 týdny prohlédnout a v případě nahromadění mazu vyčistit speciálním veterinárním preparátem.Čistící roztok aplikujeme do ucha,jemně boltec masírujeme,necháme cca 5minut působit a posléze tampónem vytřeme.Zásadně nedoporučuji používat k čištění ucha kapky určené k léčebným účelům.Tyto léky se musí podávat cíleně,pravidelně a pouze na doporučení veterináře.Ze zkušeností z naší kliniky mohu potvrdit,že tento zlozvyk není ojedinělý.U zvířat,která mají nadprůměrně osrstěnou vnitřní stranu ucha je důležité srst v intervalu 2-3 měsíců odstraňovat.Po koupeli je vhodné uši vysušit.

Neléčené a nebo nevhodně léčené záněty způsobují chronické změny v uchu,které se obtížně uzdravují .Někdy dojde i k perforaci bubínku a hrozí zánět středního a v závažných případech i vnitřního ucha.Z výše uvedených skutečností vyplývá, že onemocnění uší není vhodné podceňovat.Předcházení problémů spočívá v dodržování preventivní péče, dodržování výše uvedených zásad a včasné návštěvě veterinárního lékaře v případě potíží.  

Publikováno v Jihlavských listech